Leden
Putování v naději
Zamyšlení
Jeden je zdroj, cesta i cíl. Naše cesta pramení v Bohu – to on nás miloval jako první a vkládá nám do srdce touhu víry po něm samotném. On ví, jak nás stvořil: jako bytosti už hodně dobré a schopné, ale stále nehotové a nedokonalé. Touha, kterou nám Bůh dal, nám pomáhá vyjít ze sebe, být na cestě, během které nalézáme jednotlivé kamínky celkové božské mozaiky našeho života. Její plnost nás však čeká až na jeho konci.
Život jako takový je charakterizován pohybem, proto i náš duchovní život musí být neustálý pohyb – obraz cesty nebo pouti ho tedy velmi výstižně symbolizuje.
Být na cestě k cíli, kterým je v plnosti Bůh, také znamená naučit se rozlišovat mezi tím, co nám na cestě pomáhá a co nás brzdí, mezi tím, co je cíl pravý a nepravý, mezi znameními světla a tmy. To vše pro nás může být teď zcela novou výzvou.
Pomůcky
Materiály pro katechetická setkání s tématem pouť, kostel, putování. Děti si osvojí či zopakují pojem pouti, zkusí zahlédnout v běžných věcech stopu Božího působení a v rámci setkání se pokusí duchovně prožít putování na posvátné místo.
Pouť - cesta s mapou (mladší školní věk)
Pouť jako cesta do vlastního srdce (starší školní věk)
Luštěnky k tématu pouť, kostel, putování:
- Jdeme na pouť! - bludiště pro ty nejmladší. Pomozte Matějovi a Kátě najít jejich poutnický odznak!
- Jak najít správnou cestu - křížovka pro trochu větší. Hledání cest není vždycky jenom o mapě nebo chytré aplikaci - pomoc můžeme hledat úplně jinde!
- Kam vlastně putujeme? - osmisměrka pro velké. Putujeme vždycky odněkud někam a na cestě nás mohou potkat lecjaké překážky a výzvy. Co nás může naučit pouť?